Automaty biletowe

automat-duzy

AUTOMATY BILETOWE

Obecnie w 32 spośród 67 eksploatowanych autobusów zamontowane są automaty biletowe.

Urządzenia funkcjonują w pojazdach oznaczonych numerami inwentarzowymi: 283, 287, 288, 290, 302, 303, 304, od 308 do 330, 332, 334.

DOSTĘPNE FUNKCJE

  • Sprzedaż wszystkie bilety jednorazowe i czasowych na okaziciela.
  • Doładowanie Elektronicznej Portmonetki.
  • Kodowanie biletów okresowych zakupionych w sklepie internetowym.
  • Sprawdzenie stanu środków na Jaworznickiej Karcie Miejskiej.

DOSTĘPNE FORMY PŁATNOŚCI

  • Monety o nominale: 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł i 5 zł.
  • Zbliżeniowe karty płatnicze.

OPIS FUNKCJONALNOŚCI

Procedura zakupu biletów jest prosta i przyjazna dla pasażerów. Każdy bilet na przejazd jednorazowy można wybrać – jednym dotknięciem – bezpośrednio z głównego ekranu urządzenia. W drugim kroku przechodzimy od razu do ekranu płatności, gdzie istnieje możliwość dokonania zapłaty monetami (urządzenie przyjmuje nominały: 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł i 5 zł), bądź zbliżeniową kartą płatniczą.

Zakup biletu trwa od kilku do kilkunastu sekund. Automat wydaje resztę. Wydrukowany bilet jest skasowany i nie wymaga przykładania go do kasownika.

W automacie możliwe jest także doładowanie Elektronicznej Portmonetki (kwotą 5, 10… 45 lub 50 zł). Przypominamy, że podobnie jak w przypadku stacjonarnych punktów sprzedaży, zakup doładowania nie jest równoznaczny z uiszczeniem opłaty za przejazd. Jaworznicką Kartę Miejską należy dodatkowo skasować w kasowniku.

Biletomaty umożliwiają ponadto kodowanie biletu okresowego zakupionego w sklepie internetowym. Obecnie nie muszą Państwo oczekiwać już na kontrolę biletów, aby bilet pojawił się na Państwa karcie. Mogą go Państwo zakodować samodzielnie, wsuwając kartę miejską w kieszeń znajdującą się na przednim panelu urządzenia, a następnie stosując się do wyświetlonych na ekranie poleceń. Z przyczyn technicznych kodowanie biletu na karcie możliwe jest najwcześniej po godzinie od otrzymania potwierdzenia wpłaty ze sklepu internetowego.

Zwiększająca się popularność i dostępność zbliżeniowych kart płatniczych skłoniła nas do zainstalowania w biletomatach terminali do ich obsługi. Automaty nie przyjmują płatności banknotami. Nasze Przedsiębiorstwo zrezygnowało z wdrażania tej funkcjonalności, gdyż rozwiązanie to znacznie podnosi cenę automatu. Ponadto, automaty wyposażone w czytniki banknotów zajmują więcej miejsca i z tego względu praktycznie nie stosuje się ich w pojazdach komunikacji miejskiej (urządzenia ograniczałyby przestrzeń dostępną dla wózków dziecięcych i inwalidzkich).

Zakup biletu u kierowcy wydłuża czas przejazdu. Zachęcamy do korzystania z automatów biletowych.