Szukaj przystanku Rozkłady jazdy Mapa przystanków

Aktualności

 
Zmiana rozkładów jazdy

OgłoszenieDotyczy linii: 304, 370, 


Informujemy, że od 13 lutego (poniedziałek) wprowadzone zostaną następujące zmiany w rozkładzie jazdy:

Linia 304

  • Kurs okrężny w dni robocze z przystanku początkowego KRAKOWSKA zostanie przesunięty z godz. 4:31 na 4:26.
  • Kurs w dni robocze z przystanku początkowego KRAKOWSKA zostanie przesunięty z godz. 6:46 na 6:36.
  • Do obsługi włączony zostanie nowy przystanek WARPIE GALMANY zlokalizowany na ul. św. Wojciecha tuż przy skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Getta.

Linia 370

  • Kurs w dni robocze szkolne oraz wolne od nauki szkolnej z przystanku początkowego KRAKOWSKA o godz. 17:22 skierowany zostanie do przystanku WYSOKI BRZEG PĘTLA.
  • Kurs w dni robocze szkolne oraz wolne od nauki szkolnej rozpoczynający się dotychczas z przystanku ELEKTROWNIA PARKING o godz. 18:13 kursował będzie z przystanku WYSOKI BRZEG PĘTLA o godz. 18:09.

 
Walentynki z PKM

Rozpoczynamy zabawę walentynkową pn. #PocztaKsiążkaMiłość.

Jak wziąć udział?

1. Przynieś swoją walentynkę (lub list miłosny) do siedziby PKM (ul. Krakowska 9) lub do Centrum Obsługi Klienta (jaworznicki rynek, ul. Słowackiego 2).
2. Weź „pokwitowanie” w postaci maleńkiego kluczyka.
3. Przekaż kluczyk Ukochanej Osobie.
4. Zaproś Ją/Jego z kluczykiem do PKM. Oczywiście możecie przyjść razem.
5. A Ukochana Osoba, po otwarciu kłódki na walentynkowej paczce, otrzyma:
- Twoją walentynkę (lub list miłosny)
- odblaskowe czerwone serduszko (by być lepiej widocznym na drodze)
- coś bardzo słodkiego

i… tomik poezji miłosnej.

Walentynki przyjmujemy do 13 lutego 2017.
Prezenty przekazujemy (po okazaniu kluczyka) od 14 lutego 2017 do ostatniej paczki.
Akcja jest bezpłatna dla każdego z wyjątkiem kosztu dojazdu do PKM i kosztu przygotowania walentynki (lub listu miłosnego).
Zapraszamy osoby od 16 lat.

  .#PKM_Walentynki

 
Zmiana rozkładów jazdy

OgłoszenieDotyczy linii: A, E, J, 319, 326, 350, 368


Informujemy, że od 30 stycznia (poniedziałek) wprowadzone zostaną nowe rozkłady dla linii A, E, J, 319, 326, 350 i 368.  Jednocześnie w celu ujednolicenia nazw przystanków z KZK GOP zmienione zostanie nazewnictwo na terenie Katowic:

DOTYCHCZASOWA NAZWA: NOWA NAZWA:
KATOWICE UNIWERSYTECKA
KATOWICE STREFA KULTURY NOSPR
KATOWICE HOTEL NOVOTEL
KATOWICE STREFA KULTURY
KATOWICE WALERIANA
KATOWICE ZAWODZIE WALERIANA

 
Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno

 

Pasażerowie PKM Jaworzno od 12 stycznia mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. Podobny system funkcjonuje obecnie jedynie w kilku europejskich miastach.

Open Payment System Jaworzno, stworzony przez Mennicę Polską, umożliwia płatność za przejazd zgodnie ze cennikiem opłat PKM i honoruje karty płatnicze różnych operatorów, w tym Visa i Master Card. Dotykowe terminale biletowe działają we wszystkich pojazdach. Nowy system dedykowany jest wszystkim pasażerom, zarówno tym dość często (ale nieregularnie) korzystającym z komunikacji i posługującym się na co dzień kartą płatniczą, jak i osobom przyjezdnym. Będą oni mieć teraz łatwiejszy dostęp do biletów. Z systemu korzystać może również młodzież, m.in. poprzez zbliżeniowe karty przedpłacone. OPS Jaworzno stwarza kolejną możliwość płatności za przejazd – obok popularnej Jaworznickiej Karty Miejskiej (bilety okresowe, elektroniczna portmonetka), biletomatów oraz zakupu biletu u kierowcy.

Udostępniliśmy to rozwiązanie dla wygody pasażerów i w odpowiedzi na ich, często bardzo zróżnicowane, potrzeby. To nowoczesny, prosty i intuicyjny system. Pasażer wchodzi do autobusu, wybiera bilet na terminalu biletowym, zatwierdza zakup poprzez zbliżenie karty dowolnego banku i jedzie– mówi Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno. – Stawiamy na komfort pasażerów i równocześnie zakładamy, że dostępność systemu i prostota jego obsługi wpłyną na dalszy wzrost liczby przejazdów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku aż 84%, czyli o 6% więcej niż w roku 2014, dorosłych mieszkańców Jaworzna zadeklarowało, że korzysta przynajmniej od czasu do czasu z komunikacji miejskiej. Wprowadzenie tej formy zakupu biletów jest kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji w naszym mieście.

Wdrożenie systemu zapowiedziano w 2016 r.

Jaworzno to pierwsze miasto w Polsce, w którym wdrażany jest taki system. Płatności zbliżeniowe to kolejne udogodnienie, które jaworznicki przewoźnik oferuje swoim klientom. W obszarze mobilności i usprawnień w komunikacji stajemy się liderem – już niebawem, dzięki zawartym w ubiegłym roku umowom, na ulice miasta wyjadą 22 nowoczesne, ciche i ekologiczne pojazdy elektryczne. Udowodniliśmy, że miejska spółka, dobrze zarządzana i zatrudniająca oddaną, doświadczoną załogę, może prężnie rozwijać się i inwestować. Doceniają to również jaworznianie, co potwierdzają badania opinii publicznej – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Obsługa urządzenia opiera się na trzech krokach: wybierz – zbliż – jedź. Jak opłacić przejazd? Pasażer na dotykowym terminalu (zamontowanym w przedniej części autobusu, w pobliżu kierowcy) wybiera potrzebny bilet, a następnie opłaca przejazd poprzez zbliżenie karty płatniczej do ekranu. W momencie zbliżenia karty do terminala biletowego OPS zostaje automatycznie pobrana właściwa kwota z konta karty płatniczej. W terminalu biletowym można zakupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub dzienny przez PKM Jaworzno, jak i – w ramach jednej strefy biletowej – kilka biletów. Korzystanie z urządzenia jest proste i intuicyjne. Na terminalu wyświetlają się komunikaty (plansze) kierujące do kolejnych kroków i potwierdzające wybory pasażera, w tym zatwierdzenie opłacenia przejazdu. Również kontrola biletowa jest prosta – pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd (nie wypuszczając jej z ręki), do sprawdzarki kontrolera.

– Dotychczasowy, wdrożony w Jaworznie przez Mennicę Polską, system sprzedaży oparty na Jaworznickiej Karcie Miejskiej bardzo szybko zyskał uznanie pasażerów. Open Payment System to ewolucja systemu biletowego zgodna z najnowszymi tendencjami światowymi. Tego typu rozwiązanie funkcjonuje od 2013 roku w Londynie i jest uważane za modelowe. Największymi walorami opracowanego przez Mennicę Polską systemu, obok wygody, jest jego szybkość, ponieważ zatwierdzanie transakcji zajmuje zaledwie pół sekundy, oraz dostępność 24 godziny na dobę. To także ekologiczne rozwiązanie, eliminujące papierowe potwierdzenia, paragony itp. Warto też podkreślić, że system jest bezpieczny, ponieważ wszystkie transakcje są certyfikowane przez organizacje płatnicze Visa lub Master Card – mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Pionu Płatności Elektronicznych z Mennicy Polskiej.

Open Payment System włącza dodatkową funkcjonalność – tj. obsługę kart bankowych – bez eliminowania dotychczas działających nośników. W przyszłości wszystkie działające w PKM Jaworzno rozwiązania zostaną zintegrowane w jednym, spójnym systemie. Tym samym Open Payment System będzie w pełni zintegrowany m.in. z Jaworznicką Kartą Miejską. Pozwoli to na jeszcze efektywniejsze zarządzanie sprzedażą biletów i obniżenie kosztów obsługi systemów płatniczych.

System jest wdrażany na koszt Mennicy w modelu operatorskim w ramach realizowanej umowy i nie wymaga nakładów finansowych ze strony PKM Jaworzno. Wdrożenie Open Payment System nie wpływa także na ceny biletów.

Bezpieczeństwo Systemu

PKM Jaworzno i Mennica nie mają dostępu do stanu konta pasażera. Jest ono zabezpieczone i chronione tajemnicą bankową przez bank emitujący kartę dokładnie na takim samym poziomie jak w bankomacie czy terminalu sklepowym.

Open Payment System pobiera wyłącznie kwotę określoną przez pasażera na etapie zakupu biletu/biletów. Każda transakcja zakupu biletu otrzymuje unikalny identyfikator transakcji, co zabezpiecza przed wielokrotnym zakupem tego samego biletu lub kilkukrotnym naliczeniem opłaty. Każda kolejna transakcja musi być zatwierdzona przez pasażera na ekranie dotykowym terminala biletowego.

Sprawdzarki kontrolerskie mają jedynie dostęp do informacji, czy kartą został zakupiony bilet w PKM Jaworzno i czy jest on ważny. Nie mają natomiast dostępu do danych bankowych czy innych danych wrażliwych pasażera.

PKM Jaworzno i Mennica Polska przypominają, że w autobusie zbliżeniowej karty bankowej nie wolno nikomu dawać do ręki. W czasie kontroli biletów, kontroler (wyposażony w sprawdzarkę i identyfikator PKM Jaworzno) przykłada sprawdzarkę kontrolerską do trzymanej przez pasażera karty.

 

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmowego podsumowania PKMikołajek 2016.

« Poprzednie komunikaty